Bröderna Grimms Sagovärld Idépärm kopieringsunderlag
Pris: | 449,00 kr |
Bandtyp: | Kopieringsunderlag |
ISBN: | teng-148 |
Språk: | Svenska |
Författare: | Balldin, Mona |
Bröderna Grimms sagor finns i många olika versioner.
I denna pärm presenterar vi bland annat Snövit, Rödluvan, Askungen, Rapunzel och Hans och Greta, men även ett antal mindre kända sagor.
Bröderna Grimms sagor handlar om kampen mellan ont och gott. Sagorna har ofta ansetts vara grymma, då hårt prövade barn hamnar i de vuxnas, häxors och andra övernaturliga makters våld. Sagovärlden är grym, liksom verkligheten ofta är grym och hård för barn. Men barn förstår, att sagornas värld inte är verklighetsbeskrivningar. Det sagorna vill förmedla, är att det går att komma över det svåra, det svarta inom en själv, orättvisorna, som drabbar en och alla besvikelser.
På så sätt hjälper sagorna förhoppningsvis barnen att se, att man kan klara av saker och ting.
Varje saga följs av ett antal arbetsuppgifter. Syftet med dessa är att eleverna ska få dröja kvar en stund i sagan, begrunda den, få tid att tänka efter och reagera på det de hört eller läst, så att de genom sina reflektioner och funderingar ska kunna göra sagan till sin.
IDÉPÄRM / KOPIERINGSUNDERLAG - 41 sidor i färg
Skolår 2 - 5
Art nr 148………………449 kr